Wycieczka po Roztoczu

Opublikowano: 28 maja, 2017

W dniu 24 maja 2017 r. odbyła się wycieczka dla laureatów oraz opiekunów konkursu „Wiedzy o regionie”. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy drugiej gimnazjum Paulina Kurek, która zajęła II miejsce w tym konkursie.
Podróż odbyła się po Roztoczu Wschodnim „Śladami brata Alberta” – w tym roku przypada setna rocznica jego śmierci.
Przed wyjazdem wykonano wspólne zdjęcie z prezydentem Miasta Zamość – Panem Andrzejem Wnukiem.
Pierwszym punktem wycieczki było odwiedzenie miejsca pamięci zagłady Żydów w Bełżcu. Następnie uczestnicy pieszo pokonali szlak od Huty Lubyckiej przez Monaster do Werchraty i odwiedzili pustelnię brata Alberta. Zwiedzili także ruiny byłego klasztoru Bazylianów, cmentarz z pierwszej wojny światowej, jeden z bunkrów Mołotowa. Kolejnym punktem wycieczki  było zwiedzanie ruin cerkwi leżącej bezpośrednio przy granicy polsko – ukraińskiej w Moczarach i odwiedzenie znajdującego się obok cerkwi cmentarza. Na trasie wędrówki nie zabrakło również Pizun – miejsca urodzenia błogosławionej Bernadetty  Marii  Jabłońskiej. Uczestnicy przejechali wzdłuż dawnej granicy zaboru austriacko – rosyjskiego.
Podsumowaniem wyjazdu było zorganizowane ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek.

Wyróżnione

Przeczytaj również...