Próbna ewakuacja

Opublikowano: 5 listopada, 2017

Dnia 19 października 2017 roku o godzinie 10.00 odbyła się próbna ewakuacja szkoły. W tym celu przybyły do nas jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Gorajca i Radecznicy. Tematyką ćwiczenia było sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji, które obejmowało praktyczną ewakuację
z zagrożonego budynku. Głównym celem ćwiczenia było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z zastosowaniem procedur dotyczących zachowania w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla ich życia lub zdrowia, sprawdzenie skuteczności przyjętej metody alarmowania o zagrożeniu, sprawdzenie umiejętności powiadamiania o zagrożeniu służb ratunkowych, a także sprawdzenie przestrzegania zasad ewakuacji. W ewakuacji uczestniczyli uczniowie z oddziału przedszkolnego, klas I-VII szkoły podstawowej, klas II i III gimnazjum, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Kiedy padł sygnał do ewakuacji – trzy dzwonki w odstępach pięciosekundowych oraz informacja słowna o wybuchu pożaru – Pani Dyrektor rozpoczęła kierowanie akcją ewakuacji z budynku szkoły. Uczniowie i nauczyciele, zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi. Zbiórka na boisku szkolnym była potwierdzeniem, że wszystkie osoby będące w szkole zdążyły się ewakuować w wyznaczonym czasie. Należy podkreślić, że uczniowie bez paniki wykonali zadanie próbnej ewakuacji. Za przygotowanie i przeprowadzenie ewakuacji odpowiedzialna była pani dyrektor Alina Smarkala, która po zebraniu wszystkich raportów od nauczycieli zdała sprawozdanie z próbnej ewakuacji jednostkom straży.

Po odwołaniu akcji wszyscy bezpiecznie wrócili do sal, aby kontynuować naukę.

Była to niezwykle pouczająca i ważna lekcja zachowania się
w sytuacjach trudnych, gdyż od naszej wiedzy i umiejętności może zależeć ludzkie życie.

Piotr Wanat