Opublikowano: 26 stycznia, 2019

W dniu wczorajszym, tj. 25.01.2019 r. uczniowie klas V – VIII oraz III gim. wraz z opiekunami uczestniczyli w zapowiadanej wycieczce do Warszawy.
Pierwszym punktem programu była debata w „Teatrze Buffo”,  prowadzona przez Panią Angelikę Jarosławską. Dotyczyła ona historii broni białej. Uczestniczył  w niej m.in. Pan Janusz Jarosławski – absolwent naszej szkoły, pasjonat i autor licznych publikacji dotyczących tejże tematyki (kilka egzemplarzy dostarczył do naszej biblioteki szkolnej). Otrzymał on ogromne wyróżniennie – tytuł Ambasadora Polskiej Kultury.
Następnie był pokaz produkcji niezwykle ciekawego filmu „Zrodzeni do Szabli”. Powstał on ze środków pieniężnych zebranych od darczyńców, przyszłych widzów. Główni bohaterowie filmu byli obecni na scenie, wypowiadali się na temat  swojej  odgrywanej roli.  Po emisji wszyscy chętni mieli możliwość z bliska obejrzeć, dotknąć różnych cennych eksponatów szabli.
Całe spotkanie przebiegało w klimacie podkreślania  ważnych wartości patriotycznych, tak istotnych w czasach współczesnych.
Następnie mieliśmy możliwość zwiedzenia Sejmu RP wraz z przewodnikiem oraz posłem –  Panem Jackiem Wilkiem. Pomocą służył jego asystent – Pan Maksym Mader.
Po czym zostaliśmy zaproszeni na obiad do sejmowej restauracji.
Kolejnym miejscem zwiedzania było Muzeum Wojska Polskiego. Ekspozycje tego muzeum wywarły wielkie wrażenie na zwiedzających. Pan Janusz Jarosławski był naszym przewodnikiem. Umożliwił też spotkanie i rozmowę z aktorami: Panem Michałem Milowiczem i Panem Damianem Damięckim.
Pracownikom muzeum dziękujemy za wielką życzliwość, otrzymaliśmy dodatkowo sporo różnych upominków.
Usługę transportową (dwa  busy) świadczyła firma transportowa Prometeusz z Zamościa, z której jesteśmy bardzo zadowoleni. Aby zaplanowana podróż przebiegała spokojnie i zakończyła się bezpiecznym powrotem do domu,  policjanci z Komisariatu Policji w Szczebrzeszynie  przybyli na miejsce wyjazdu i dokonali kontroli stanu technicznego pojazdów oraz stanu trzeźwości kierujących, za co dziękujemy.
Dziękujemy również Rodzinie Jarosławskich: Państwu Lucynie i Januszowi, Pani Angelice i Panu Krystianowi za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu i czuwanie nad przebiegiem wycieczki.
Była to wyjątkowa lekcja historii dla wszystkich jej uczestników.

SZABLA2     ?????????????????????????????????????????????????????????????????                 ?????????????????????????????????????????????????????????????????