EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Opublikowano: 27 września, 2024

26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych – niezależnie od wieku. W szkołach, na wieczorowych kursach, w trakcie spotkań ze znajomymi albo samotnie w domowym zaciszu właśnie tego dnia organizowane są spotkania z językiem. W Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gorajcu nauczyciele języków obcych również przygotowali takie spotkanie naszym uczniom. W tym dniu uświadamiamy sobie, jak wiele korzyści przynosi człowiekowi nauka języków obcych. Dzięki ich znajomości możemy lepiej zrozumieć innych ludzi oraz bliżej poznać ich tradycję i kulturę. Uczniowie wszystkich klas – od najmłodszych, którzy wykonali flagi różnych krajów, po klasy starsze, przygotowujące zwroty grzecznościowe takie jak: przepraszam, dziękuję, proszę, w różnych językach i przedstawiały się, podając nazwy krajów i narodowości. Klasy starsze wykonały plakaty ilustrujące różne wyrazy, a następnie tłumaczyły je na wiele języków,  m.in.: angielski, niemiecki, czeski, koreański, rosyjski, duński czy nawet japoński. Uczniowie zaśpiewali też piosenkę zespołu The Beatles pod tytułem „Yellow Submarine” do akompaniamentu gitary. Wszyscy wywiązali się ze swoich zadań wzorowo. Przedsięwzięcia organizowane 26 września mają uświadamiać istotne znaczenie wielojęzyczności w jednoczącej się Europie. Inicjatywę wspiera również Komisja Europejska.