Międzyszkolny Konkurs Geograficzny

Opublikowano: 12 marca, 2015

7 marca 2015 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Lublinie odbyła się VI edycja Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego o zasięgu wojewódzkim „Wędrujemy po mapie świata”. Tegoroczna edycja została objęta honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Do udziału w konkursie przystąpiło około 500 uczniów
z ponad 80 szkół gimnazjalnych województwa lubelskiego. Nasze gimnazjum reprezentowali: Sebastian Hadam i Michał Harkot z kl. IIa, Kacper Paszko z kl. IIIa oraz Justyna Książek, Renata Mydlak i Michał Nalepa z kl. IIIb.
Konkurs składał się z dwóch części następujących po sobie. W pierwszej (trwającej 30 minut) uczniowie rozwiązywali test na który składały się zadania krótkiej odpowiedzi, uzupełnianie luk itp., przyporządkowania, jednokrotnego wyboru poprawnej odpowiedzi. Zadania
w pierwszej części dotyczyły znajomości mapy świata oraz zagadnień teoretycznych, związanych z mapą.
W drugiej części (trwającej 40 minut) zawodnicy mieli uzupełnić puste miejsca w opisie relacji podróży okolicznościowym, luksusowym pociągiem Orient Express z Londynu do Hongkongu. Uczestnicy konkursu korzystali z dołączonej kolorowej mapy świata formatu A3 i kolorowej mapy fizycznej Azji formatu A4, pochodzących z atlasów szkolnych. W tej części młodzież miała możliwość wykazać się umiejętnością praktycznego zastosowania mapy m.in. do znajdowania różnych miejsc, obliczania odległości rzeczywistej, odczytywania wartości współrzędnych geograficznych itp.
Zagadnienia związane z mapą i umiejętności praktycznego posługiwania się mapami należą do najważniejszych w nauczaniu geografii.

Gratulujemy naszym uczniom i życzymy sukcesów!

Napisała: Maria Koprowska, n-lka geografii, religii

Wyróżnione

Przeczytaj również...