Wycieczka do Warszawy

Opublikowano: 2 listopada, 2016

W dniu 26 października 2016r. 59 uczniów Zespołu Szkół w Gorajcu wzięło udział
w wycieczce do Warszawy, którą zorganizowano we współpracy z Biurem Turystycznym „Roztoka” z Zamościa. Naszym pilotem był pan Wojciech Łosiewicz, z którym już o godz. 4.00 spotkaliśmy się przed szkołą. Od samego początku zaintrygował nas wiedzą nie tylko na tematy związane z historią naszego regionu, ale również i kraju.
Po kilku godzinach dotarliśmy do stolicy, gdzie w umówionym miejscu powitał nas pan przewodnik. Poszliśmy na Stare Miasto w celu obejrzenia Kolumny Zygmunta III Wazy. Wzniesiona w 1644r. jest najstarszym świeckim pomnikiem w Warszawie. Obrazowała świecką i sakralną istotę władzy królewskiej. Podziwialiśmy też Zamek Królewski zbudowany w stylu barokowo-klasycystycznym, dawną rezydencję królów Rzeczypospolitej Polskiej. Następni udaliśmy się na ulicę Świętojańską, na której mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury
i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu odbywały się śluby, koronacje dwóch władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś mają tu miejsce ważne uroczystości narodowe. Od 1995r. w podziemiach katedry spoczywają szczątki ostatniego króla Polski- Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obejrzeliśmy też Rynek Starego Miasta, pomnik Syrenki, który często uważany jest za jeden z symboli miasta. Pomnik Małego Powstańca, który również widzieliśmy, upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego i jest jednym z najbardziej charakterystycznych monumentów znajdujących się w stolicy. Przedstawia kilkuletniego chłopca w za dużym hełmie, w wielkich butach i płaszczu oraz z przewieszonym przez ramię pistoletem maszynowym. Byliśmy również świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Po obiedzie pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się
w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich przy ul. Grzybowskiej 79. Placówka stanowi hołd wobec tych , którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę, przekazuje następnym pokoleniom sens tamtych wydarzeń. Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzenie Stadionu Narodowego- wielofunkcyjnego obiektu sportowego. Mieliśmy szansę, aby poczuć się jak kibice, zwiedziliśmy też szatnię, w której do meczów Mistrzostw Europy przygotowywali się między innymi Cristiano Ronaldo i Robert Lewandowski. Ogrom tego obiektu naprawdę robi wrażenie. Wieczorem wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Uważamy, że wycieczka należała do udanych i bardzo ciekawych. W krótkim czasie obejrzeliśmy wiele zabytków, które przybliżyły nam historią stolicy.

Wyróżnione

Przeczytaj również...