Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Opublikowano: 4 marca, 2021

„A niechaj narodowie  wżdy postronni znają,

Iż Polacy nie gęsi , iż swój język mają”.

Pod takim hasłem w Publicznej Szkole Podstawowej w Gorajcu odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W ramach przygotowań do święta uczniowie podjęli się różnorakich wyzwań, aby podkreślić jak ważną, istotną rolę odgrywa język polski, który jest skarbnicą naszej historii, kultury i doświadczeń.

Efektami pracy uczniów są m. in. wykonane plakaty- poświęcone polszczyźnie i obchodom Dnia Języka Ojczystego oraz sentencje napisane piękną kaligrafią. Niewątpliwie na uznanie zasługują przygotowane przez uczniów recytacje wierszyków, „które łamią języki”. Uczniowie samodzielnie lub z pomocą rodziców nagrywali filmiki, w których prezentowali „łamańce językowe”. Dzięki uprzejmości pana Łukasza Rusztyna (naszego informatyka) powstał filmik pt. „Wierszyki, które łamią języki”  będący zbiorem popisów recytatorskich w wykonaniu uczniów klasy trzeciej i czwartej naszej szkoły.

Ciekawym pomysłem pochwalili się także uczniowie klasy czwartej, którzy w ramach zajęć rozwijających zainteresowania, pod czujnym okiem p. Wiesławy Śliwińskiej- Wyłupek, wspólnie napisali i zilustrowali bajkę o niedźwiadku Wojtku. Natomiast uczniowie klasy szóstej uczestniczyli w cyklu lekcji  języka polskiego poświęconych historii naszego języka, jego rozwoju w poszczególnych okresach. Podczas lekcji wykorzystywane były animowane filmiki z cyklu „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”. Podsumowaniem pracy na lekcjach był konkurs, podczas którego uczniowie wykazali się znajomością polskich przysłów, związków frazeologicznych a także poprawnością językową.

W prace nad projektem obchodów Dnia Języka Ojczystego zaangażowało się wielu uczniów. Szczególne uznania należą się uczniom klasy trzeciej, którzy zaprezentowali swoje prace oraz wzorcowo wyrecytowali naprawdę trudne wierszyki.

Prace uczniów zostaną wyeksponowane na gazetce szkolnej. Mamy nadzieję, że po powrocie do szkoły wysiłki wszystkich uczniów zostaną nagrodzone.

Organizatorzy: Joanna Urban, Wiesława Śliwińska- Wyłupek, Małgorzata Rapa.

Wyróżnione

Przeczytaj również...