77. ROCZNICA WYSIEDLEŃ NA ZAMOJSZCZYŹNIE

Opublikowano: 28 listopada, 2019

W dniu wczorajszym, wraz z przedstawicielami Koła Terenowego w Gorajcu PZbWPHWiOK uczestniczyłam w uroczystościach obchodów 77. Rocznicy Wysiedleń na Zamojszczyźnie, czyli zakrojonej na szeroką skalę akcji wysiedleńczej, która objęła tereny Zamojszczyzny.
Obchody zainaugurowała Msza św. w kościele św. Michała Archanioła. Następnie odbyły się uroczystości przy Pomniku Ofiar Faszyzmu zlokalizowanego przy ul. Okrzei w Zamościu. Tam odśpiewano Hymn Państwowy, głos zabrali zaproszeni goście, rozległ się Apel Pamięci i Salwa Honorowa. Złożono też wieńce i wiązanki kwiatów. Następnie uroczystości przeniosły się do ZSP Nr 4 czyli popularnej Budowlanki, której właśnie patronują Dzieci Zamojszczyzny, czyli najmłodsze ofiary akcji hitlerowców.
W tym roku podczas obchodów uroczyście odznaczono medalem „Zasłużony dla Zamościa” Beatę Kozaczyńską, autorkę m. in. wystawa pt. „Dzieci Zamojszczyzny – historie prawdziwe” prezentowanej w ostatnim czasie m. in. w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość a także w Książnicy Zamojskiej. W chwili obecnej wystawę tej autorki pt. Ocalone z transportów dzieci Zamojszczyzny czyli 240 fotografii oraz dokumenty archiwalne oglądać można w „Budowlance”.
Warto dodać, że Beata Kozaczyńska jest doktorem nauk humanistycznych, pracownikiem Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach (Instytut Edukacji). To autorka licznych książek naukowych i publicystycznych poświęconych tragedii osób wysiedlonych z Zamojszczyzny.
Podsumowaniem oficjalnej uroczystości stanowiła piękna część artystyczna w wykonaniu młodzieży szkolnej.

Alina Smarkala

sztandar      ?????????????????????????????????????????????????????????????????

Wyróżnione

Przeczytaj również...