Bądź z serca pozdrowiona, Ojczysta święta mowo!

Opublikowano: 2 marca, 2023

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gorajcu po raz kolejny czynnie włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to stanowi doskonałą okazję do wyrażenia szacunku dla naszej mowy ojczystej, jej niezwykłości, różnorodności oraz bogactwa leksykalnego. Daje także możliwość wzbudzenia w sobie refleksji na temat roli języka polskiego w życiu każdego rodaka.

W ramach przygotowań do święta uczniowie podjęli się różnorakich wyzwań, aby podkreślić jak ważną, istotną rolę odgrywa język polski, który jest skarbnicą naszej historii, kultury i doświadczeń.

Efektami pracy uczniów są m. in. wykonane plakaty- poświęcone polszczyźnie i obchodom Dnia Języka Ojczystego. Wśród uczniów kl. II i III został przeprowadzony konkurs kaligraficzny. Tytuł Mistrza Kaligrafii przypadł Jakubowi Szczepankowi z kl. III, Wicemistrza Alicji Mróz z kl. II. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najlepsze przebranie za postać literacką. Uczniowie wykazali się wielką pomysłowością w odtworzeniu kreacji znanych bohaterów literackich. I miejsce zajęła Martyna Kuźma z kl. I, która wcieliła się w postać lubianej przez wszystkich Pippi Lansztrumg. Drugie miejsce ex aequo zajęli Oskar Wójcik z kl. I i Jan Harkot z kl.II. Wszyscy uczniowie nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami książkowymi. Uczniowie starszych klas uczestniczyli w cyklu lekcji języka polskiego poświęconych historii naszego języka, jego rozwoju w poszczególnych okresach. Podczas lekcji wykorzystywane były animowane filmiki z cyklu „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”. Ponadto wykonali gazetki tematyczne dotyczące zagadnień językowych i literackich: „Memy polonistyczne” oraz „Młodzieżowe słowa”.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego po raz kolejny stały się okazją, by zwrócić uwagę na podnoszenie naszej świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za nasz język ojczysty.

334183339_991192155186301_2395761522701116555_n

 

 

 

 

 

 

 

Vector illustration of a camera in sketch style( black and white)

Wyróżnione

Przeczytaj również...