ROZTOCZAŃSKA AKADEMIA MATEMATYKI

Opublikowano: 2 maja, 2019

30 kwietnia 2019 r. w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska im Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu została otwarta Roztoczańska Akademia Matematyki. W spotkaniu p.t. Fraktale wokół nas wzięli udział zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Lublinie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas VII, VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum (27 osób), pani dyrektor Alina Smarkala oraz nauczyciele Krystyna Jachymek – Kurek i Łukasz Rusztyn. Było to niecodzienne wydarzenie wpisujące się w pamięć o wielkich osiągnięciach polskiej matematyki na przestrzeni ostatnich stu lat
Roztoczańska Akademia Matematyki to zespół warsztatów samokształceniowych dla nauczycieli matematyki. Jej cele to: doskonalenie metod nauczania matematyki, wprowadzanie nowych technologii do nauczania matematyki, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem przez nauczycieli matematyki, popularyzacja matematyki wśród uczniów.
Akt Założycielski Roztoczańskiej Akademii Matematyki podpisali: Lubelski Wicekurator Oświaty – Eugeniusz Pelak, Starosta Powiatu Zamojskiego – Stanisław Grześko oraz Dyrektor Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu – Waldemar Gardiasz.
Kolejnym ważnym momentem uroczystości było wręczenie pamiątkowych statuetek dyrektorom szkół, które przyjęły zaproszenie do współpracy w matematycznym przedsięwzięciu.
W fascynujący świat fraktali wprowadził uczestników spotkania Jacek Szuty – nauczyciel matematyki w zwierzynieckiej szkole. Przekonał uczestników, że fraktale to ,,samopodobne’’ elementy istniejące w naszym otoczeniu, elementy, z którymi spotykamy się na co dzień i niemal w każdym miejscu.
Punktem kulminacyjnym pierwszej Roztoczańskiej Akademii Matematyki było stworzenie Trójkąta Sierpińskiego przez uczniów z dziewięciu zaproszonych szkół oraz gości. Na szkolnym placu, przy Zwierzyńczyku powstał wyjątkowo efektowny fraktal złożony z 243 osób!
Ostatnim punktem spotkania były przygotowane specjalnie na ten dzień krótkie prezentacje tematyczne – Fraktale w szkolnictwie zawodowym: dywan Sierpińskiego – pokazy z drewna, tyczenie trójkąta Sierpińskiego– ćwiczenia geodezyjne, fraktale w przyrodzie – pokazy biologiczno-chemiczne, piramida Sierpińskiego – pokazy informatyków, fraktale w architekturze.
Gratulujemy Gospodarzom, tj. Zespołowi Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska im Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu za przygotowanie tak wyjątkowego przedsięwzięcia i dziękujemy za zaproszenie.

Obraz może zawierać: drzewo, roślina, na zewnątrz, przyroda i woda?????????????????????????????????????????????????????????????????

Wyróżnione

Przeczytaj również...