Szczególna lekcja historii

Opublikowano: 15 stycznia, 2019

W dniu 15 stycznia 2019 roku odbyło się spotkanie uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej  w Gorajcu z Panią Angeliką Jarosławską, ambasador filmu „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa”, prezes Fundacji Pamięci Polskich Pilotów Walczących w Kraju i na Obczyźnie, koordynator programu POLSKA 3.0

Angelika Jarosławska jest koordynatorem programu POLSKA 3.0, wiceprezesem Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, międzynarodową ambasador przedsiębiorczości kobiet, wybrana jedną z „30 przed 30” magazynu Forbes – młodych Polaków, którzy podbijają świat.

Była prelegentem oraz brała aktywny udział w międzynarodowych kongresach organizowanych przez Parlament Europejski, Komisję Europejską, Inicjatywę Trójmorza, ONZ, TCI, IESE, Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój, Welconomy Forum in Toruń i innych. Koordynuje działania z liderami klastrowymi, liderami projektów. Reprezentantka Polski w projektach internacjonalizacji klastrów w Grupie Wyszehradzkiej.

Absolwentka Uniwersytetu  Jagiellońskiego. Studiowała ekonomię międzynarodową, następnie ekonomię stosowaną. Absolwentka Programów Klastrowych na IESE Business School w Barcelonie.

W prelekcji i spotkaniu z Angeliką Jarosławską wzięli udział uczniowie  z klasy VI, VII, VIII i III gimnazjum, a spotkanie odbyło  się  w sali historycznej naszej szkoły.  Nasi uczniowie aktywnie angażują się w   działania  na rzecz kultywowania  wspaniałej  historii naszej małej ojczyzny i kraju.

W 2016 roku przygotowaliśmy obchody stulecia szkoły, a w 2018 r. wzięliśmy czynny udział w obchodach stulecia  odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie z Panią Angeliką Jarosławską jest przedłużeniem tych obchodów i wspaniałą okazją do poznania osoby, tak żywo zaangażowanej w propagowanie  patriotyzmu.

W trakcie spotkania Angelika Jarosławska opowiedziała  o swoich działaniach i aktywności zawodowej i społecznej.

Część spotkania poświęciła międzynarodowej produkcji „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa”, która swą premierę miała na całym świecie, jak również o polskich bohaterskich pilotach Dywizjonu 303, a także wartości  współczesnego patriotyzmu i stuleciu lotnictwa polskiego.

Prawdziwego, mądrego patriotyzmu potrzebujemy na co dzień, w naszych małych i większych ojczyznach. To my tworzymy dalszy bieg historii i mamy wpływ na rzeczywistość. Dalszy kierunek rozwoju jest w naszych rękach.

Ważna jest postawa szacunku do własnej Ojczyzny, kultura pamięci, patriotyzm gospodarczy. To wszystko przy jednoczesnym poszanowaniu odmienności innych nacji, otwarciu na inne kultury, rozumieniu dynamiki współczesnego świata. Pokazujemy, iż tradycyjne praktyki pielęgnowania patriotyzmu są wartościowe i pozwalają nam zachować tożsamość, ale jednocześnie muszą być wzbogacone o nowe spojrzenie.

Dla budowania tożsamości narodowej ważne jest odnoszenie się kolejnych pokoleń do dokonań przodków. Naszemu pokoleniu przyszło żyć w szczególnym czasie, kiedy ostatni bohaterowie odchodzą na wieczną służbę. Mogliśmy spotkać bohaterów, świadków historii, usłyszeć ich historię na własne uszy. Ale już pokolenie naszych dzieci będzie wiedzieć o historii tyle, ile zdołamy i będziemy potrafili im przekazać.

Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność. Bohaterowie żyją tak długo, jak długo jako naród o nich pamiętamy. Szczególnie dla Polaków ważne jest korzystanie z nauki, jaką niesie za sobą historia narodu i państwa. Historia obecności Polaków w bitwie o Anglię, w szczególności Dywizjonu 303, powinna być naszą narodową chlubą. Polscy piloci to znakomite wzorce postaw dla kolejnych pokoleń. Zwycięzcy, bohaterowie w pełnym rozumieniu tego słowa.

Film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” to pierwszy od 78 lat film opowiadający stricte historię polskich pilotów walczących w bitwie o Anglię. Jego rolą jest przypomnienie światu wkładu bohaterskich polskich pilotów w walkę o wolność Europy. To historia zwycięstwa i towarzyszących mu pięknych wartości, które – przy talencie i umiejętnościach – dodawały siły polskim pilotom, którzy każdego dnia ekstremalnie narażali swoje życie w walce o wolność Polski i całej Europy.

Na spotkaniu obecny był też Pan Janusz Jarosławski – ojciec Pani Angeliki, pasjonat broni białej, autor ciekawych książek o tej tematyce. Pan Janusz jest absolwentem naszej szkoły. Wzbogacił nasz księgozbiór biblioteki szkolnej o nowe pozycje, za co bardzo dziękujemy.

Serdecznie dziękujemy Pani Angelice, że znalazła czas na przeprowadzenie pięknej lekcji historii i ofiarowała ciekawe materiały dla społeczności szkolnej.

P1180781    ?????????????????????????????????????????????????????????????????

 

Wyróżnione

Przeczytaj również...