Wycieczka w ramach „Poznaj Polskę”

Opublikowano: 27 października, 2022

W dniach 18-19 października 2022 r. uczniowie klas V, VI i VIII uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Wieliczki, Ojcowskiego Parku Narodowego i Krakowa zorganizowanej w ramach, ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, projektu „Poznaj Polskę”.

Pierwszego dnia wycieczki, zwiedzaliśmy, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Kopalnię Soli w Wieliczce. Następnie wędrowaliśmy po Ojcowskim Parku Narodowym – najmniejszym spośród polskich parków narodowych. Podziwialiśmy, znanąz podręczników, Maczugę Herkulesa, zamek na Pieskowej Skale, ruiny zamku w Ojcowie, Bramę Krakowską. W Grocie Łokietka obserwowaliśmy wspaniałe stalagmity i stalaktyty, nie zabrakło też elementu historycznego- wysłuchaliśmy legendy o ukrywającym się tutaj ok. 1300 roku Władysławie Łokietku, którego ścigały wojska króla czeskiego- Wacława II.

Następnego dnia zwiedzaliśmy Kraków. Wycieczkę rozpoczęliśmy od Katedry Wawelskiej i wspinaczki na wieżę, gdzie każdy mógł dotknąć Dzwonu Zygmunta. Kolejnym punktem tego dnia było zejście do Grobów Królewskich w krypcie świątyni. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II. Z Wawelu udaliśmy się na ulicę Jagiellońską, gdzie znajduje się Collegium Maius – pierwsza siedziba Akademii Krakowskiej. Widzieliśmy również Uniwersytet Jagielloński- najstarszą polską uczelnię, gdzie kształcili się m.in.: Karol Wojtyła, Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski. Na krakowskiej Starówce zwiedziliśmy najsłynniejszą katedrę gotycką- Kościół Mariacki, wewnątrz którego znajduje się XV- wieczny drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza. Podziwialiśmy też inne zabytki Starego Miasta: Sukiennice, Ratusz, Bramę Floriańską, ulicę Floriańską z domem Jana Matejki.

Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Istnieją takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. Takim miejscem jest właśnie Kraków – miasto królów, historyczne serce Polski, ostoja kultury i sztuki.

311770154_637783511225644_8420369683753859980_n

 

312436524_637783244559004_3000720212895631430_n

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

?????????????????????????????????????????????????????????????????

 

 

Wyróżnione

Przeczytaj również...