Jak obchodzimy Światowy Dzień Ziemi?

Opublikowano: 25 kwietnia, 2016

Każdego roku 22 kwietnia obchodzimy na całym świecie Dzień Ziemi. W tym roku już po raz 46. Pierwsze obchody miały miejsce w 1970 r. w USA. Tematem wiodącym tegorocznych obchodów jest ,,Palący temat-niska emisja ”. Zjawisko niskiej emisji związane jest z niebezpiecznymi dla zdrowia pyłami i gazami pochodzącymi z domowych pieców. Niska emisja – to znaczy wydzielane spalin i dymów z niskiej wysokości – z kotłowni przydomowych. Jeszcze groźniejsze jest, gdy spaliny zostaną 'wzbogacone’ w gazy powstałe ze spalania śmieci, tworzyw sztucznych gumy, itp. Wtedy wszystko co powstaje w wyniku spalania zostaje w pobliżu nas – unosi się przez dłuższy czas lub osiada w otoczeniu naszych domów, wnika w ziemię, w mury,  jest wchłaniane przez drzewa, warzywa, skąd dostaje się do naszych organizmów. Jest szczególnie niebezpieczna przy wilgotnej bezwietrznej pogodzie od jesieni do wiosny. Stąd apel do wszystkich mieszkańców naszej miejscowości o to, aby nie spalali w swoich piecach śmieci, gdyż powstałe w ten sposób związki są często przyczyną różnych chorób w tym nowotworów.
W naszej szkole obchody Dnia Ziemi  miały miejsce 25.04.2016r. Głównym punkt obchodów był montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej,  którego myślą przewodnią było poszanowanie przyrody, kształtowanie postaw ekologicznych, uświadomienie, że chroniąc przyrodę, chronimy samych siebie. Słowa przeplatane były piosenkami o tematyce proekologicznej. Uczniowie gimnazjum wykonali  okolicznościową gazetkę na temat niskiej emisji.
Kolejnym punktem obchodów Dnia Ziemi będzie konkurs recytatorski pod hasłem ,,Słowa o przyrodzie ” do którego  zgłosiło się 27 uczniów szkoły podstawowej. Należy również dodać, że nasi uczniowie aktywnie uczestniczą w zbiórce makulatury i zużytych baterii, za co serdecznie im dziękujemy.
M. Szkołut

Wyróżnione

Przeczytaj również...