1939 – ROK POKOJU, ROK WOJNY

Opublikowano: 5 września, 2019

W dniu dzisiejszym, tj. 2 września 2019 r. we wszystkich szkołach zainaugurowano kolejny rok nauki. W Publicznej Szkole Podstawowej w Gorajcu był to dzień wyjątkowy. Po Mszy św. w Kościele parafialnym cała społeczność – witana przez p. Dyrektor – Alinę Smarkala, nauczycieli i pracowników – zgromadziła się w budynku szkoły, by móc świętować rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 i obchodzić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
W uroczystości wzięli udział wyjątkowi goście: p. Marian Szuper – Wójt Gminy Radecznica oraz p. Jan Kurek – świadek wojny. Zaprezentowano również relację z rozmowy z panem Feliksem Smarkalą – przedstawicielem pokolenia wojny, który z racji podeszłego wieku nie mógł uczestniczyć w uroczystości.
W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej nasza szkoła przystąpiła do projektu „Przerwany Marsz …”, którego inicjatorem jest Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP. Poprzez włączenie się w tę akcję chcieliśmy dzisiaj symbolicznie dokończyć przerwany przez fakt wybuchu II wojny światowej marsz ówczesnej młodzieży. Polskie Dzieci Wojny to przecież nasze babcie i nasi dziadkowie. Lata okupacji zabrały im szczęśliwe dzieciństwo, a przysporzyły wiele cierpienia i bólu.
Społeczność naszej szkoły poprzez przygotowane wiersze i piosenki chciała dzisiaj podziękować pokoleniu Dzieci Wojny za to, że wytrwali. Ich poświęcenie i ciężki los nie poszły na marne. Dzisiaj żyjemy w wolnym kraju.
Wiesława Śliwińska – Wyłupek

Obraz może zawierać: 3 osoby, boisko do koszykówki

Wyróżnione

Przeczytaj również...