RAMOWY HARMONOGRAM WYCIECZKI

Opublikowano: 15 maja, 2019

RAMOWY HARMONOGRAM WYCIECZKI organizowanej dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gorajcu w dniach 27 – 31 maja 2019r., na trasie Gorajec – Koszalin – Mielno – Kołobrzeg – Darłowo – Białogard – Karlino – Gorajec

27 maja- dzień 1:
Wyjazd spod szkoły w godzinach rannych w kierunku Koszalina. W godzinach popołudniowych przyjazd do Mielna, zakwaterowanie, spacer po plaży, czas wolny, obiadokolacja.

28 maja- dzień 2:
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V, na ten okres datuje się też początek współpracy miasta z Hanzą.
Fontanna Rybaka z początków XX w. – zaprojektowana nie przez byle kogo, a przez samego Wilhelma Grossa – człowieka kultury wielu dziedzin.
Wokół fontanny kamienne tablice skrótowo przedstawiające historię Darłowa.
Brama Kamienna – jest pozostałością murów miejskich, jedyną która przetrwała.
Port morski Darłowo – port morski położony na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego zwanym Wybrzeżem Słowińskim. Port usytuowany w ujściu rzeki Wieprzy w Darłowie, w woj. zachodniopomorskim. Port jest zarówno portem handlowym, rybackim, jak i turystycznym.
Latarnia Morska Darłowo – latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona w mieście Darłowo w dzielnicy Darłówko. Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Gąski a Latarnią Morską Jarosławiec.

29 maja – dzień 3:
Latarnia Morska Kołobrzeg – latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, nad Zatoką Pomorską położona w mieście Kołobrzeg, w województwie zachodniopomorskim. Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Niechorze, a Latarnią Morską Gąski.
Molo w Kołobrzegu – żelbetowe molo w Polsce, w Dzielnicy Uzdrowiskowej Kołobrzegu. Zlokalizowane jest na przedłużeniu ulicy Mickiewicza, przy sanatorium Bałtyk i bulwarze Jana Szymańskiego, w pobliżu Parku im. Stefana Żeromskiego. Pierwszy pomost, usytuowany przy sanatorium Strandschloß został zbudowany w 1881.
Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu – kościół farny w Kołobrzegu. Świątynia rzymskokatolicka wybudowana w XIV w stylu gotyckim, halowa, pięcionawowa. Od 1972 konkatedra diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Muzeum Oręża Polskiego – muzeum w Kołobrzegu, z siedzibą przy ul. Armii Krajowej 13. Wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów pod pozycją 8, założone w 1963 roku. Muzeum posiada oprócz siedziby głównej w pałacu Braunschweigów także zespół obiektów przy ulicy E. Gierczak 5.
Port morski Kołobrzeg – port morski nad Morzem Bałtyckim, u ujścia rzeki Parsęty, w woj. zachodniopomorskim, w Kołobrzegu. Port handlowo-rybacki posiadający marinę jachtową i pełniący także funkcję pasażerską. W porcie działają nabrzeża przeładunkowe, dwie stocznie, Lokalne Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb.
Pomnik Zaślubin Polski z Morzem w Kołobrzegu – modernistyczny pomnik z 1963 w Kołobrzegu, upamiętniający zaślubiny Polski z morzem 18 marca 1945
Rejs statkiem.

30 maja – dzień 4:
Karlino – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie białogardzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Karlino.
Podborsko – wieś w województwie zachodniopomorskim, w powiecie białogardzkim, w gminie Tychowo. Muzeum Zimnej Wojny 3001.
Białogard – miasto w Polsce, w województwie zachodniopomorskim, siedziba powiatu białogardzkiego oraz gminy wiejskiej Białogard. Dziewiąty ośrodek miejski województwa.
Zwiedzanie Ośrodka Hodowlano – Zarybieniowego OK PZW Liśnica. Ośrodek sztucznego tarła troci wędrownych i pstrąga potokowego. Wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Przyjazd do ośrodka, czas wolny, spacer po gminie Mielno:
MIELNO – miasto w północno-zachodniej Polsce w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, siedziba gminy Mielno. Położone nad Morzem Bałtyckim i jeziorem Jamno, na Wybrzeżu Słowińskim. Miasto z dwoma letnimi kąpieliskami morskimi i przystanią rybacką na osiedlu Unieście.
PLAŻA – największą atrakcją Mielna jest czysta, strzeżona plaża, wokół której znajdują się restauracje, bary, smażalnie ryb oraz inne punkty gastronomiczne i handlowe. Z morza wystają drewniane falochrony, na których przysiadają mewy i rybitwy. Promenada spacerowa biegnie wzdłuż plaży na odcinku 3 km pomiędzy Mielnem i Unieściem. Na promenadzie, z której roztacza się wspaniały widok na morze, można też zagrać w szachy figurami znacznej wielkości.
POMNIK LOTNIKÓW – pomnik Lotników znajduje się na nadmorskiej promenadzie w Mielnie. Jest to element samolotu z mosiężną tablicą i napisem „Pamięć Lotnikom kpt. Pilot inż. Jan Kozyra, por. pilot inż. Ryszard Duro, poległym tragicznie 7 września 1987 roku koledzy z J. W. 5069”.
POMNIK JELENIA – pomnik Jelenia jest usytuowany na skwerku przed Urzędem Gminy Mielno. W okresie międzywojennym ufundował ją jeden z ziemian na pamiątkę udanego polowania. Z tego samego okresu, co jeleń, pochodzi muszla koncertowa w mieleńskim parku nadmorskim. Ma 12 m szerokości i 4 m wysokości. W parku znajduje się oczko wodne obmurowane kamieniami. Latem z obmurza i wysepki tryskają małe wodotryski i płyną wodospady, podświetlane wieczorem.
Unieście położone jest na mierzei wytworzonej pomiędzy jeziorem Jamno a Morzem Bałtyckim, w sąsiedztwie Mielna. Interesujące położenie Unieścia pozwala na niemal jednoczesne korzystanie zarówno z atrakcji plaży i morskich fal, jak i z atrakcji przygotowanych przy jeziorze Jamno.
PORT RYBACKI – w Unieściu, przy ulicy Rybackiej (przy plaży), znajduje się Przystań Rybacka. Stacjonują tam łodzie rybackie, można też zakupić rybę prosto z morza lub świeżo wędzone węgorze, łososie, halibuty, śledzie i inne ryby. To jedno z wielu miejsc, które warto odwiedzić ze względu na swój oryginalny charakter.
JEZIORO JAMNO – Jezioro przybrzeżne na Wybrzeżu Słowińskim, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Mielno, odcięte mierzeją od Morza Bałtyckiego. Powierzchnia lustra wody wynosi według różnych źródeł od 2205,2 ha do 2239,6 ha. Jezioro Jamno to miejsce, które powinni odwiedzić wszyscy fani sportów wodnych oraz wędkowania. Jezioro łączy z morzem Kanał Jameński.

31 maja – dzień 5:
Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie jest oddziałem Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Filia kontynuuje tradycje dawnego Muzeum Obrony Przeciwlotniczej utworzonego w 1976 r. przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej.
Park Książąt Pomorskich w Koszalinie – założenie parkowe w Koszalinie w dolinie rzeki Dzierżęcinki, pokrywające się z osią hydrologiczną miasta. Park dzieli się na dwie części: Park Książąt Pomorskich posiadający powierzchnię 6,70 ha, w tym tzw. „Staw Parkowy” posiadający powierzchnie 1,5 ha.
Góra Chełmska – wał moreny czołowej na Pobrzeżu Koszalińskim, położony w województwie zachodniopomorskim, w granicach miasta Koszalina.
Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie – dawniej kościół farny w Koszalinie. Jest najważniejszym i najcenniejszym koszalińskim zabytkiem.
Pomnik Hasiora – Płonące ptaki – rzeźba usytuowana przy zbiegu ulic Jana Pawła II, Juliana Fałata i Gdańskiej w Koszalinie. Wykonana jest z żeliwa. Stanowi doskonałe uzupełnienie dla stojących obok, nowoczesnych budynków Politechniki Koszalińskiej. Instalacja ma około 80 metrów długości, a w najwyższym fragmencie 6,5 metra wysokości. Elementem dominującym są ptaki symbolizujące orły, osadzone na bojowych rydwanach i ciągnące za sobą wieloskibowe pługi.
PLAY PARK – park trampolin.
Czas wolny – Arium Koszalin – Centrum Handlowe.
Powrót do ośrodka, obiadokolacja, wykwaterowanie, ok., godziny 20.00 wyjazd w drogę powrotną. Powrót do szkoły w Gorajcu w godzinach porannych.

Plan wycieczki i kolejność zwiedzania może ulec zmianie, ze względu na warunki atmosferyczne.

KOSZT WYCIECZKI 670 złotych.

W RAMACH CENY:

– transport autokarem, opłaty drogowe i parkingowe, cztery noclegi w ośrodku wypoczynkowym w Mielnie w pokojach 2-, 3-, 4 i 5 osobowych, pokoje z pełnym węzłem sanitarnym i TV, wyżywienie (śniadanie i obiadokolacja), bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, usługi przewodnika

Obraz może zawierać: ocean, niebo, chmura, na zewnątrz, woda i przyroda
Obraz może zawierać: ocean, niebo, chmura, woda, na zewnątrz i przyroda

 

Wyróżnione

Przeczytaj również...